top of page
IMG_1383_edited.jpg

Çığda Gökçınar

☉♏︎ I ☽♌︎ I ↥♒︎ I ☿♐︎
İngiliz Dil Bilimci, Mitolojist, Jungiyen Tarot Eğitmeni, Travma-Duyarlı Danışman

Merhaba!

Bendeniz Çığda Gökçınar. Ege'nin asırlar boyunca yiğit kahramanlara, şifacılara, ve ölümsüz Yunan Tanrı & Tanrıçalarına ev sahipliği yaptığı kadim topraklarında doğdum. Her ne kadar göçebe atalarımın mirasını bir çeyiz gibi öpe koklaya saklayarak ben de ömrümün çoğunu Anadolu'da göçebe olarak geçirmiş olsam da her yaz tatilinin sonunda kalbim Ege'de kaldı. Çocukluğum Apollon Tapınağında, Aphrodisias'ta, Nisa'da tarihle iç içe geçti. 

 

Bu aşk doğuştan kalbimin derinlerinde yer ettiğinden olsa gerek kendi içsel yolculuğumda çağrım daha çocuk denebilecek yaşlarda geldi. Sıradan dünyadan sıra dışı dünyaya geçiş için ilk davetiyemi 10 yaşında aldım. Gönül isterdi ki Hedwig gagasında taşıyıp getirseydi Hogwarts kabul mektubumu... Lakin çağrı beni Didim Altınkum'da sıradan bir kitapçının tozlu rafında Hajo Banzhaff'ın Tarot kitabı ve kart setinde buldu.

 

İçine kapanık ve hafiften de melankolik Akreplik sağolsun yıllarım "kimse beni anlamıyor ya!" ile geçti ve anlaşılmadıkça da avuntuyu Tarot kartlarında, Tübitak Gökyüzünü Tanıyalım kitabında, Takım Yıldızlarda, mitolojide ve edebiyatta buldum. Liseye geldiğimde çoktan öğle aralarında Tarot bakan, okul çıkışı etrafına insanları toplayarak mitolojik hikayeler anlatan, çat pat doğum haritası okuyan, hikayeler yazan bir "değişik" olup çıkmıştım.

 

Hal böyle olunca üniversite tercihi zamanında da çok uzaklaşmadım yolumdan ve ailemin öğretmenlik okuma baskılarına rağmen İngiliz Edebiyatı Bölümünü tercih ettim. İyi ki de öyle olmuş! Yine gelsem dünyaya yine bu bölümde okurdum ki zaten bu aşkım sayesinde üniversiteyi derece ile bitirdim. Lisans tezimi yazma sürecimde Jungiyen psikolojiyle tanıştım ve kendimi Angela Carter'ın Bloody Chamber kitabındaki masalları psikoanalitik yaklaşımla incelerken buldum. Ardından Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü bölümünde Yüksek Lisans'a başladım ve burada da "Genç Yetişkin Edebiyatında Distopya" alanında derinleşmeye başladım. Çocuk edebiyatı, peri masalları, ve arketiplere duyduğum merak da böylece uyanmış oldu. 2021 yılında bu alanda uzmanlaşmak için Londra'ya taşındım ve University of Roehampton Çocuk Edebiyatı Yüksek Lisans programından başarıyla mezun oldum. Zaten Carl Jung ile olan bağlarımın iyiden iyiye sıkılaşması da bu vesile ile oldu.

İki yüksek lisans arası, 2017 yılında hayatım hiç beklenmedik bir viraj ile bambaşka bir hal aldı. Her ne kadar çocukluğumdan beri DEHB, Panik atak ve anksiyete bozukluğu ve irili ufaklı diğer bazı tanılar sayesinde hep kendini anlamaya çalışan birisi olsam da akademiden, kendini ispat etme çabasından sıyrılışım bir kayıpla oldu. İkiz bebeklerimden birinin bu yaşam kontratını tamamlamaktan vaz geçerek bizden ayrılmayı seçmesi üzerine ruhsal olarak bir çöküş içine girmeye başladım. Sürekli rüyalarımda gördüğüm, yeri geldiğinde uyanıkken bile benimle olduğunu hissettiğim, varlığını hiç tatmadığım ama yokluğu hep benimle olan kızımın kaybıyla post-partum depresyonuyla tanışmış oldum. Yaşanmamış yas üzerine bir çocuk büyütme çabası hem çöküşüm hem de çıkışım oldu.

Hem hayattaki en büyük zenginliğim hem de en yokluk içinde hissettirenim, canım oğlum bana annelikle şifalanmanın mümkün olduğunu öğretti. İki uç arasında gidip gelme, suçluluk duygusuyla kendini yiyip bitirme, hayata dair sorular sormaya başlama, varlığını sorgulama derken çok geçmeden kendimi çok güçlü bir dönüşüm fırtınasının içinde buldum. Hayatın sonu gibi görünen bu Kule anı aslında beni Yıldız'a taşıyan ihtiyacım olan yıkım oldu. 

Bu yıkım ve yeniden inşa edim sürecinde yolum Karma Astroloji, ThetaHealing, çeşitli diğer şifa teknikleri, ve Jungiyen Terapi ile kesişti. 2019 yılından bu yana da kendi yaralarımdan öğrendiklerimi yaralı kadınlarla paylaşıyorum. Travma-duyarlı koçluk, Jungiyen Tarot, derinlik psikolojisi ve şifa teknikleri ile harmanladığım kendime özgü yöntemlerle kendini aramaya çıkmış, yer altına inmekten korkmayan kadın kahramanlara rehber oluyorum. 

Yasın yürekleri dağlayan derinlerinden, kendini anlama yolculuğunun engebeli tepelerine uzanan hikayemle hayatının kontrolünü eline almak isteyen kadınlara ilham olmayı seçiyorum.

Ruhunun labirentinden geçerek kendini bulmaya hazır mısın?

Aldığım Eğitimler

2011

Lisans Diploması

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Doğuş Üniversitesi, Istanbul

2012

Pedagojik Formasyon

Yüksek Lisans

Öğretmenlik Sertifikası

Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Hacettepe Üniversitesi

2018-19

Sertifika Programı

Temel ve Orta Seviye Karma Astroloji

Ayşe Balın

Psikolojik Astroloji

Barış Özkırış

Astrolojik Tarot Eğitimi

İrem Çiçek

2019-20

Sertifika Programı

İleri Seviye Karma Astroloji

Oğuzhan Ceyhan

İleri Seviye Modern Astroloji

Yeşim Öz

Tarot Eğitimi

Sevilay Eriçdem

Kukai Şifası

Pınar Beslen Marşan

Pranic Healing

Master Choa Kok Sui

Karma Tabanlı Tarot Eğitimi

Petek Erdem

2020-21

Sertifika Programı

ThetaHealing 11 modül uygulayıcı 7 modül eğitmenlik

Vianna Stibal

Tarot for the Wild Soul

Lindsay Mack

Tarot and Trauma

Lindsay Mack

JAAS

Yeliz Küçükkoner

2021-22

Yüksek Lisans

Children's Literature

University of Roehampton

2022-23

Sertifika Programı

Archetypal Tarot School

Mariana Louis

Trauma-Informed Coaching

Centre of Healing

Hermetik Astroloji

Sema Yavuz

Jungian Therapy

Centre of Excellence

Jungian Archetypes

Centre of Excellence

Jungian Perspective on the Tarot (Level 1 & 2)

Jung Platform

Sound Healing Training

Tim Wheater & Cherub 

Diploma in Jungian Psychology (devam etmekte)

Jung Centre

bottom of page